În cadrul manifestărilor dedicate Zilei de 22 Decembrie, un moment cu profundă încărcătură simbolică l-a constituit Marșul Tricolorului, desfășurat pe strada ce poartă numele Eroului martir Sublocotenent Barbu Petre Marian.

Marșul a pornit de la Monumentul Eroilor din Ghimpați și a continuat până la Troița Parașutiștilor, fiind un gest de unitate, respect și recunoștință față de cei care și-au jertfit viața pentru libertatea României.

Purtarea Drapelului Național a reunit participanții într-un moment de profundă solemnitate, reamintind faptul că libertatea câștigată în Decembrie 1989 obligă la memorie, responsabilitate și respect față de sacrificiul eroilor.

Cinste eroilor Revoluției Române!
“ Tricolorul nu este doar un steag, ci sufletul unui popor “, a transmis primarul, Marius Caravețeanu.
