Microbuz și autoturism, implicate în accident! A fost activat Planul Roșu

Pompierii militari au intervenit, în această seară, la un accident produs în comuna Cornești, între un microbuz și un autoturism. Având în vedere numărul mare de persoane posibil implicate, la nivelul județului Dâmbovița a fost activat Planul Roșu de Intervenție.

Din primele date, polițiștii au stabilit faptul că un bărbat, de 75 de ani, din comuna Cornești, în timp ce ar fi condus un autoturism pe DN 1 A, în localitatea Cornești, ar fi intrat în coliziune cu un microbuz condus de un bărbat, de 41 de ani, din județul Ilfov.

În urma coliziunii, șoferul de 75 de ani a fost rănit, fiind preluat de un elicopter SMURD

La sosirea echipajelor de intervenție, a fost identificată o singură victimă, conștientă, care a primit îngrijiri medicale la fața locului. În urma evaluării situației operative, Planul Roșu de Intervenție a fost dezactivat.

Pentru gestionarea situației, au fost mobilizate 6 echipaje SMURD, o autospecială de descarcerare din cadrul Detașamentului de Pompieri Titu și o autospecială de stingere cu modul de descarcerare de la Garda de Intervenție Cornești. Totodată, la fața locului se află și un echipaj al Serviciului de Ambulanță Județean Dâmbovița.

De asemenea, în sprijin a fost solicitat elicopterul SMURD, care transportă victima la spital pentru îngrijiri suplimentare.

Concomitent sunt asigurate măsurile de prevenire și stingere a incendiilor.

Polițiștii continuă cercetările în vederea stabilirii cu exactitate a tuturor împrejurărilor producerii accidentului rutier.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *