Mai e doar o zi până la Crăciun și peste tot răsună colindele. În localitatea Bărbulețu, din Dâmbovița, câteva sute de copii au mers, însoțiți de preoți, din poartă în poartă prin sat, pentru a vestii nașterea Domnului. Ei au cântat colinde și au fost răsplătiți cu multe dulciuri și bunătăți.

Sătenii le-au ascultat colindele și le-au umplut traista celor mici cu dulciuri și fructe: covrigi, dar și mandarine, bomboane, eugenii…
Unii au colindat ore în șir. Oamenii sunt bucurosi că datinele străbune dăinuie și acum pe ulițele satului.
Localitatea Bărbulețu se afla pe Valea Dâmboviței și în fiecare an, cei mici fac cete și colindă din poartă în poartă ca să pastreze vie tradiția.
